• Pansky_kabat_Luis_Trenker_Siegwald_Fabric_Mix_1959_1.jpg
  • Pansky_kabat_Luis_Trenker_Siegwald_Fabric_Mix_1959_1.jpg

Pánský kabát Luis Trenker Siegwald Fabric Mix 1959

Doporučená cena13 250 Kč
Tento produkt již nelze zakoupit

Poradím Vám, nebojte se mi zavolat či napsat

Michaela Kovářová – Online poradkyně pro výběr oblečení a doplňků

Michaela Kovářová
+420 775 860 840
store@ski-max.cz

Poradkyně pro
výběr
luxusního
oblečení
a doplňků

Dotazník pro výběr oblečení Jak vybrat oblečení O Míše

Popis produktu

Pánsky kabát Luis Trenker Siegwald Fabric Mix 1959

je vybaven odnímatelnou stahovatelnou kapucí, která při zapnutí vytvoří vysoký límec, kvalitní péřovou výplní, která Vás zahřeje, když budou zimní dny opravdu mrazivé a spoustou vnějších i vnitřních kapes. Tento velice povedený zimník Vás nezklame co do pohodlnosti a hřejivosti. Navíc se prezentuje ve velkém sportovně-elegantním stylu, kterým uchvátil všechny členy našeho týmu. Díky přední, vizuálně velmi atraktivní, straně můžete kabát kombinovat prakticky s čímkoliv a vzít si ho můžete téměř kamkoliv. Přívětivá a praktická je také zvolená paleta barev.

Zážitkový nákup ve SKIMAX STORE

Nákup u nás není jen pouhé nakupování, ale skutečný zážitek se servisem, který tomu odpovídá. SKIMAX STORE přesně odráží to, jací jsme. Možná to není nejmodernější přístup, ale my trváme na tom, že některé věci by se měnit neměly. Nejdůležitějším parametrem je Vaše spokojenost, pohodlí a důvěra ve svého prodejce.

  • Pro zpříjemnění nákupu Vám rádi nabídneme kávu, prosecco či vodu
  • Náš profesionální personál se srdečným přístupem se postará o to, aby byl Váš nákup příjemným zážitkem, na který dlouho nezapomenete
  • Jedinečný výběr
  • Unikátní portfolio světových značek
  • 700 m2 luxusních lyžařských specialit pod jednou střechou
Úprava oděvu na míru

Zakoupil/a jste u nás zboží, ale potřebujete udělat menší úpravu? Pokud se jedná o zkrácení, zúžení či jiné drobné úpravy nabízíme Vám služby naší švadlenky, se kterou spolupracujeme již mnoho let. V prodejně SKIMAX STORE s Vámi naši prodejci prokonzultují úpravy, které jsou potřeba na Vámi zakoupeném zboží udělat. Zboží od Vás rovnou převezmou a předají švadlence k úpravě. Vaše zboží bude nejpozději do 14 dnů od převzetí upraveno. Poté Vás budeme telefonicky kontaktovat o způsobu vyzvednutí.

ONLINE NÁKUP

Pokud cokoliv potřebujete, chcete si objednat, vrátit, vyměnit, poradit s velikostí, nefunguje Vám objednávka, nevíte jak postupovat při vrácení či reklamaci – nebojte se na mě obrátit. Ve SKIMAX STORE mám na starosti online poradenství pro výběr volnočasového i lyžařského oblečení, lyžařských a zimních doplňků včetně obuvi. Pokud si nejste jistí, zavolejte +420 775 860 840 nebo napište na e-mail store@ski-max.cz, jsem tu pro Vás! Míša

Instagram_iconFacebook_icon

Specifikace a funkčnost kabátu
  • PohlavíMuži
  • ZnačkaLuis Trenker
  • Produktové čísloK35130
  • Záruka24 měsíců
  • BarvaModrá Multicolor
  • SezónaZima Podzim
  • Modelová řada20/21 2020
  • Materiál 1Polyamid - 100%
  • PodšívkaPolyamid - 100%
  • VýplňTechnická Peří
  • StřihRovný
  • KapuceOdnímatelná Stahovatelná
  • Typ zapínání Knoflíky Celopropínací
  • DélkaNad kolena
  • Detaily modeluVnitřní kapsy Vnější kapsy Náprsní kapsa Viditelné logo značky Designové prošívání Vysoký límec Vzor
  • UžitíVolný čas Městská móda

Minulost a budoucnost. Dvě strany téže mince.

Luis Trenker se narodil roku 1892 v St. Ulrich v údolí Grödental, Jižní Tyrolsko, jako syn malíře a sochaře. Není žádným překvapením, že hovořil jak jihotyrolským německým dialektem, tak ladinštinou, starodávným raeto-románským dialektem, když vyrůstal v Grödenu, roztaveném hrnci kultur. Dnes se ladinštinou mluví jen v několika regionech v severní Itálii. Šel na střední školu v Innsbrucku, kde studoval italštinu jako cizí jazyk. Během svého volna začal pracovat jako horský a lyžařský průvodce. Poznal silné spojení mezi ním a horami Jižního Tyrolska. Během první světové války Luis Trenker bojoval v Galicii za Rakousko-Uhersko. Jeho dovednosti, které získal jako horský průvodce, byly v roce 1915 použity k boji proti italské armádě, když vypukla válka v Alpách. Na konci války (1918) byl za své úspěchy vyznamenán poručíkem.

První rozhovory o filmu začínají

Arnold Fanck zaměstnal Trenkera jako horského průvodce filmu „Mountain of Destiny". Film nakonec symbolizoval Trenkerův herecký debut, protože první herec, kterého si vybrali, nemohl vystoupit.

Luis Trenker – Značka pro opravdové gentlemany

Luis Trenker – Značka pro opravdové gentlemany

„Nikdy jsme nechtěli jen vytvářet módu, od samého začátku bylo naším cílem vytvořit jedinečný styl a značku, která stojí za trvalými hodnotami a přináší jasné zprávy.
Dosáhli jsme našeho cíle a se značkou „Alpine Lifestyle" jsme vymysleli zcela novou kategorii a stali jsme se posly zvláštního přístupu k životu.
Jsme na to hrdí a také na to, že dodržujeme náš slib. Nesledujeme žádné trendy. Sledujeme vlastní přesvědčení. To znamená, že budeme i nadále sledovat naši cestu, protože se nechceme dostat jen na vrchol, chceme zanechat stopy."

 

Produkty značky Luis Trenker najdete ↓

ZDE

Roku 1924 dokončil studium architektury v Grazu, poté otevřel studio v Bozenu společně s dosud neznámým Clemensem Holzmeisterem. Během zimních olympijských her v roce 1924 byl Trenker také sportovcem, který soutěžil v italském týmu bobové dráhy. 1927: Itálie schválila nový zákon, který uvádí, že v zemi platí pouze italské tituly. To stále více brzdilo snahu Trenkera pracovat jako architekt. Následně se zaměřil na filmový průmysl. V roce 1990 Luis Trenker zemřel.

„I když jsou jména velkých hvězd [...] téměř zapomenutá, nebude nikdo, kdo by neznal jeho jméno, když uvidí jeden z jeho filmů nebo bude číst něco o horách."

(Carl Zuckmayer mluví o Luisu Trenkerovi).

V roce 1995 Jihotyrolští bratři Michi a Hansjörg Klemera zakládají v Bozenu módní značku Luis Trenker společně se svým bavorským obchodním partnerem MEINDL. Tato spolupráce po pěti letech končí a Michi Klemera se stává jediným zodpovědným za značku Luis Trenker, která začíná přitahovat rostoucí pozornost. 

Trendy přicházejí a odcházejí. Naše hodnoty zůstávají.

Luis Trenker – Značka pro opravdové gentlemany 

Volba správné velikosti

je snad to nejdůležitější při správném výběru oblečení. Naše velikostní tabulky jsou převedeny na evropské číslování, aby se nákup u nás stal jednodušším.

Volba parametrů

je další důležitou součástí. Nabízíme široký sortiment funkčního zboží, ale také volnočasové oblečení, které doplňuje nadčasový design. Vysvětlení jednotlivých pojmů najdete u každého našeho produktu v popisu.

Jakou pomoc VÁM při výběru můžeme nabídnout:

1. přeměření Vámi vybraného modelu

2. detailnější fotky produktů

3. konzultaci při výběru celého kompletu

 

Jsme tu pro Vás. Obraťte se na nás, pokud si s čímkoliv ohledně výběru nevíte rady.

Pro jakoukoliv radu kontaktujte naši online prodejní poradkyni Michaelu

Tel.: +420 775 860 840 | E-mail: store@ski-max.cz

 

Pro více informací navštivte naši stránku Jak vybrat oblečení, zde se dozvíte všechny potřebné informace, které by Vás mohly zajímat.

Čerpejte výhody a slevy! Zaregistruje se a staňte se členy SKIMAX VIP KLUBU.

Tyto materiály jsou součástí tkanin a úpletů. Většinou jsou dražší než jejich syntetické náhražky a budete se o ně muset více starat.

ANGORA

Angorská vlna se získává stříháním srsti angorských králíků a je jedním z nejjemnějších materiálů. Samotné angorské vlákno najdete ve složení málokdy. Angorská vlna je velmi jemná, často se míchá s bavlnou nebo vlnou, aby bylo vlákno pevnější a lépe odolalo opotřebení. Angoru bezpečně poznáte podle typické chlupaté „aury“, protože se velmi snadno elektrostaticky nabíjí. Angorská vlna je velmi náročná na údržbu. Snadno se sráží a plstnatí. Nejlépe se Vám o oblečení z tohoto angory postarají v čistírně. U kvalitních, značkových kousků se vyplatí svěřit materiál do rukou odborníků. Do pračky by angora měla přijít jen za použití šetrného programu na vlnu. Pokud se rozhodnete oblečení prát v ruce, pak angoru perte ve vodě, která by neměla přesahovat 40°C. Při praní nezapomínejte na aviváž – angora se bez ní velmi snadno elektrostaticky nabíjí. Protože je vlákno angorské vlny velmi jemné, ždímejte oblečení zásadně v ruce. Vodu vám pomůže vymačkat froté ručník. Svetr zásadně nevěšte, dokud je nacucaný vodou – váha absorbované vody svetr spolehlivě vytahá.

KŮŽE

Kůže díky své odolnosti a flexibilitě patří k velmi oblíbeným, ale ne úplně levným materiálům. Při koupi kožených výrobků buďte trochu obezřetní. Mnoho tzv. kožených výrobků totiž kůži vidělo jen „z rychlíku“. Pozor na štípenku (štípenková kůže), ze které se dnes vyrábí většina takzvaně kožených výrobků. Štípenka kůže je i není. Jde o seříznutou spodní část hlazenice (jedné z několika vrstev kůže) se semišovým povrchem. Ta se pak míchá s různými lepidly či umělými materiály. Výrobky pak často nesou označení genuine leather (pravá kůže), ale když k nim přivoníte, charakteristickou vůní kůže neucítíte. U koženého oblečení (kalhoty, bundy, sukně) a doplňků (rukavice, pásky) se o klasickém praní v pračce v podstatě nedá mluvit. Pokud vám navlhne nebo zmokne kožené oblečení, nechte ho uschnout při pokojové teplotě. Kožené oděvy mají společnou tendenci pohlcovat do pórů v materiálu prach. Otírejte je hadříkem namočeným ve vlažné vodě a neparfemovaným mýdlem. Pro ochranu kůže používejte speciální čistící přípravky. Po pečlivém vyčištění celé vnější plochy kůži vytřete čistým suchým hadrem a nechte pomalu vyschnout v teplé a suché místnosti (nikdy nesušte na topení). Kůži nestačí pouhé umytí, je potřeba do pórů dostat na místo špíny čistý tuk, aby se vrátila její přirozená pružnost. Pokud máte nějaký delikátnější kožený kousek, určitě si s ním poradí ve specializované čistírně. Kožené oblečení skladujte při stálé teplotě, vyhněte se vlhku a přímému slunci. Bundě i kalhotám bude nejlépe na ramínku. Pokud chcete kalhoty skladovat složené, nedávejte na ně další oblečení z umělých materiálů, které způsobí jejich vysušování.

PAŠMÍNA

Název pašmína vychází z perského názvu, který v přesném překladu znamená „měkké zlato“ a je ušlechtilou formu kašmíru. Znáte ji zajisté díky šálám, které se z tohoto materiálu vyrábějí. Pašmína je lehká, velmi hřejivá, nemačkavá a hodí se skvěle do jakéhokoliv počasí. Při správné péči vám vydrží i několik let. Jemná vlákna pašmíny se získávají z nejkvalitnější srsti tibetských koz. Textilie je přírodní, velmi jemná, hřejivá a má výborné izolační vlastnosti. Pro vyšší lesk a pevnost se míchá 30% hedvábím. Vlákna pašmíny jsou velmi jemná. Při praní je proto potřeba postupovat obzvlášť obezřetně. Perte ji zásadně v ruce, v lepším případě využijte suchého čištění. Pračka by jemná vlákna zničila a z vzácného kousku by vám zbyl hadr.

BAVLNA

Je snad nejuniverzálnějším přírodním materiálem. Je prodyšná, velmi příjemná k pokožce, je pevná a dobře saje vlhkost. Vlákna bavlny se získávají z keře bavlníku. Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě. Čistě bavlněné prádlo ocení především atopici, alergici, ale vyrábí se z ní i oblečení pro miminka. Bavlna se také často používá jako základ příměsí, například u kalhot nebo triček. Ty obsahují často elastické vlákno (polyester nebo elastan), aby látka pružila. Barevné kousky, oblečení s příměsí elastanu nebo syntetiky perte na 40 °C. Bavlněné oblečení před praním otočte abyste předešli žmolkům. Bavlna jinak odolá všemu a kamarádí se se všemi možnými programy (zvládne bělení i barvení). Proto povlečení a ručníky snesou praní i na 90 °C. U oblečení se ale přimlouváme maximálně za 60 °C – vysoké teploty totiž podporují tvorbu žmolků a seprání barvy. Při praní dodržujte klasické rozdělení bílé – tmavé – barevné prádlo. Bílé bavlněné tričko může od vašich džínů chytnout našedlý odstín. Protože se bavlněné oblečení mačká, hned po vyprání ho pověste. Jinak vás u žehlení čeká spousta práce. Trička pověste na ramínka a nechte je vyvěsit. Žehlení na vysoké teploty by kvalitním kouskům nemělo vadit. U oblečení s příměsí snižte teplotu a nepoužívejte páru.

LEN

Len je jeden z nejdéle používaných přírodních materiálů získávaný ze stonku lnu setého, který poznáte podle typických bleděmodrých kvítků. Lněné vlákno má neskutečně příjemné chladivé a osvěžující vlastnosti, což oceníte zejména v horkém počasí. Dobře absorbuje, proto se z něj kromě oblečení vyrábějí také utěrky, ručníky, povlečení či jídelní textil. Co potěší méně, je jeho dobře známá vysoká mačkavost. Lněné výrobky dobře snášejí klasické praní v pračce, mají ale tendenci se srážet (o 3-7 %). Vždy se dívejte na instrukce na štítku. Ideálně perte na 40 °C. Některé bílé lny snesou i teplotu 60 °C. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, neměla by se tedy ždímat. Při praní a máchání zachovejte stejnou teplotu vody. Při praní lnu používejte jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhněte se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžete na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program. Len před žehlením trochu nakropte, půjde vám to snadněji. Obecně se len žehlí na vyšší teplotu. Světlé lny můžete žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu. Proto dejte lněné věci (košile, kalhoty, pyžama, ubrusy) do lněného „pytle na praní“ nebo do lněného polštáře.

VISKÓZA

Viskóza je celulózové vlákno, které se vyrábí už od 19. století jako náhražka hedvábí a občas se jí také říká „umělé hedvábí". Velmi často se dává do lněných látek jako příměs, je totiž výrazně levnější než len, navíc zlepšuje vlastnosti hrubších lněných látek, které jsou pak měkčí a příjemnější na dotek. Na štítcích ji často najdete také pod názvem rayon, protože v textilním průmyslu jsou výrazy rayon a viskóza brány jako synonyma. Důležité je vědět, že viskózová vlákna namočením slábnou, aby se oblečení nevytahalo, nesmí se ždímat a sušit pověšené. Platí to především pro úplety, tkaniny jsou k tomu méně náchylné. Častým praním se viskózové oblečení ničí, takže kdybyste si náhodou pořídili něco dražšího z umělého hedvábí, je lepší dát to vyčistit a praní neriskovat. Úpletové prádlo z viskózy se ve většině případů není nutné žehlit, pokud se tak přeci jen rozhodnete, použijte pouze vlažnou žehličku.

KOŽEŠINY

Přírodní kožešiny vyrábějí kožešníci ze srstí králíků, lišek, norků, kun, ale i mývalů a tchořů. Kožešinu z králíka pořídíte mnohem levněji než z lišky nebo z norka. Navíc na rozdíl od norků a lišek králík se nechová jen na kožešinu, ale spotřebuje se celý. Kožešina Vás zahřeje i ve velké zimě mnohem lépe než kterýkoli jiný materiál. Kvalitní kožešina je nadčasová a vydrží po generace, navíc nemusíte dělat kompromisy mezi hřejivostí a elegancí. Každopádně musíte počítat s tím, že jsou přírodní kožešiny drahé, mohou pelichat a milovníci zvířat s Vaším outfitem budou mít na 100% problém. Kožešiny do pračky nepatří! Ale ještě, než odnesete kožich do specializované čistírny, můžete zkusit několik metod, jak se zbavit zatuchlého zápachu, pomoc by mohlo opakované větrání v chladném vzduchu, nebo zkuste vykartáčovat kožešinu technickým benzínem smíseným s moukou.

MERINO

Oblečení z merino vlny uspokojí nároky sportovců hledajících kvalitní vrstvu outdoorového oblečení. Svetry z merina ocení především dámy, které nechtějí v zimním období vypadat jako medvěd. Merino vlna je velmi jemný druh látky pocházející ze plemene vysokohorských ovcí merino. Hlavním producentem této ceněné vlny je v současnosti Austrálie. Pokud máte citlivou pokožku a nechce se vám riskovat obyčejnou vlnu, merino svetřík či šaty vás dráždit nebudou. Příjemně se nosí, nekoušou a zahřejí. Merino se díky svým funkčním vlastnostem hojně využívá také při šití dětského oblečení. Oblečení z merino vlny perte v pračce na speciální program v pracím prostředku určeném na vlnu. Vždy se ale podívejte na instrukce výrobce. Teplota by neměla být vyšší než 40 °C. Nikdy nepoužívejte aviváž, která znehodnotí funkční vlastnosti merina. Oblečení z merino vlny raději nedávejte do sušičky, aby se vlákna nepoškodila. Spíše je rozprostřete a nechte vyschnout přirozeně. Ani hrubé ždímání merino vlně neprospěje. Pozitivní je, že ho nemusíte prát po každém použití, postačí vyvětrat. Žehlete na první stupeň, tj. do 110 °C bez použití páry. Vlna by tuto vlhkost přijala a prádlo by zůstalo delší dobu vlhké. Merino se nesmí bělit, ani chemicky čistit.

VLNA

Stěží najdete přírodní materiál, který vás lépe zahřeje v zimě či ochladí v parném počasí. Ať už zvolíte nejvíce používanou vlnu ovčí, kašmírovou z odolného plemene vysokohorských koz, mohér, merino, králičí angoru, qiviut z pižmoně, lamí alpaku nebo vlnu velbloudí, můžete si být jisti, že se budete cítit příjemně. Vlny je mnoho druhů a každá má své zvláštnosti odrážející se i v péči o ni. Existuje ale několik univerzálních pravidel. Veškerá vlna (až na kašmír) patří do pračky pouze na nejšetrnější program na vlnu či ruční praní při použití speciálního pracího prostředku. Maximální teplota praní by měla být mezi 30 °C a 40 °C. Vždy sledujte instrukce na štítku. Pokud nemáte odvahu na pračku (u kašmíru či mohéru), při ručním praní si dejte pozor na rychlé střídání teplot, které by mohlo obleček srazit. Vlna se nevěší – váhou absorbované vody by se vytáhla, nesmí se také příliš ždímat a pokud vám tedy na nějakém svetru nebo šále obzvlášť záleží, neždímejte jej raději vůbec, zbylou vodu vymačkejte froté ručníkem, vytvarujte jej, rozložte na rovnou plochu a nechejte pozvolna uschnout. Při žehlení opět sledujte instrukce na štítku. Obecně by se dalo říct, že tenkým pleteninám s hladkým povrchem žehlení určitě prospěje – zahladíte jím případné náznaky žmolků a oděv se jím krásně vytvaruje. Kvůli žmolkování také vlna za žádných okolností nesmí přijít do sušičky.

Při praní nepouštějí, žehlit nepotřebují. Jsou nenahraditelné na sport a spodní prádlo je díky nim elastické. Mají ale i své nevýhody.

ACETÁT

Acetát možná znáte spíše pod zlidovělým názvem „umělé hedvábí“. Vzhledem i na omak se totiž přírodnímu hedvábí velmi podobá, ale je mnohem lehčí. Až někdy uvidíte látku, co se hodně leskne, pravděpodobně se bude jednat právě o acetát. Používá se buď samostatně, nebo v příměsi společně s polyamidem či polyesterem. Z acetátu se vyrábějí tyto látky: satény, tafty, brokáty, úplety, krajky. Při praní oblečení z acetátu se vždy řiďte pokynem výrobce. Nejvíce se vám osvědčí ruční praní nebo šetrný prací program v pračce při maximálně 40 °C. Látky z acetátu nikdy nepředepírejte a nenamáčejte. Případně vám poslouží profesionální chemické čištění. I když to tak možná na první pohled nevypadá, acetátové látky jsou prodyšné a na nošení příjemné. Na rozdíl od přírodního hedvábí je lehčí, odolnější vůči skvrnám a výrazně levnější. Látky z acetátu se také téměř nemačkají.

LYOCELL

Jde o měkký, na dotek jemný materiál, který je prodyšný, odolný vůči prodření, dobře udržuje vlhkost. Při výrobě nezatěžuje životní prostředí. Lyocell je celulózové vlákno, které rádi obléknete nejen jako tričko, ale i spodní nebo funkční prádlo. Jedná se totiž o příjemný materiál podobný viskóze – vylepšený o větší prodyšnost a odolnost. Pokud se vám do ruky dostane kousek, který se tváří jako lyocell, ale složení jasně hlásá tencel, nenechte se zmást. Tencel je obchodní značka lyocellu. Lyocell perte na nižší teplotu. To samé platí pro žehličku – žehlete na střední teploty. Na oblečení z lyocellu často uvidíte visačky s označením eco-friendly. Vlákno se totiž vyrábí z bukové či dubové celulózy způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí a správně by neměl obsahovat žádné chemické látky. Kvalitní lyocellové vlákno je proto ideální pro alergiky a ty, kteří trpí na potničky a jiné kožní neduhy.

POLYAMID

Je syntetický materiál, který má schopnost rychle usychat a absorbovat jen málo vlhkosti. Skvěle se hodí pro sportovní oblečení, funkční a spodní prádlo nebo třeba plavky. Setkáte se s ním také u kabátů, svetříků nebo triček. Polyamid je hladký a příjemný na dotek. Je to také jeden z nejodolnějších druhů látek, roztrhnout ho dá docela zabrat. Polyamid rychle schne, nemačká se a nežmolkovatí. Dokáže také absorbovat a perfektně držet všemožné druhy barev. Oblíbí si ho tedy i milovníci pestrých odstínů. Vzhledem k hladkému povrchu vláken se dobře a snadno čistí. Polyamidu nedělají dobře vysoké teploty ani ždímání. Zapomeňte také na bělení nebo chemické čištění. Oblečení z tohoto materiálu perte maximálně na 40 °C. A jemné spodní prádlo s krajkou nebo funkční oblečení? To perte raději v ruce. S polyamidem si ušetříte spoustu času. Uschne velmi rychle a nemusíte ho vůbec žehlit – skoro se nemačká. 

AKRYL

Díky akrylu si můžeme dovolit mít ve skříni svetr pomalu v každé barvě. Je mnohem levnější než vlna a na rozdíl od levnějších vlněných svetrů nekouše. V obchodech se můžete s akrylem setkat ještě pod názvy Dolan, Dralon, Orlon a Cashmilon. Používá se jako imitace jemného vlněného kašmíru. Před praním si přečtěte cedulku výrobce. Pokud jste ji už ustřihli, většina akrylových svetříků se pere na teplotu 30 °C. Na vyšší teplotu by se vám mohlo oblečení srazit. Akrylové oblečení perte opatrně a příliš ho neždímejte, ani nesušte pověšené. Akryl má totiž stejně jako vlna tendenci se vytahávat a poškození by bylo nevratné. Akryl se při praní neobarví. Navíc se ani příliš nemačká a snadno se žehlí. Když budete nosit akryl, ušetříte. Je měkoučký. Nekouše. Na rozdíl od vlny nechutná molům. Oblečení rychle schne a nemačká se. 

MODAL

Připomíná na omak bavlnu, ale bavlna to není. Modal je hladší, praktičtější a snazší na údržbu. Modal je přírodní materiál, druh viskózy – přezdívá se mu umělé hedvábí. Vyrábí se z celulózy bukového dřeva. Na těle se nosí příjemně, je velmi lehký, vzdušný, navíc skvěle odvádí pot. Proto spodní prádlo mívá příměsi modalu, bavlny a elastanu. Košile, pyžamo nebo tričko z modalu v sobě může obsahovat také polyester nebo bavlnu. Modal nežmolkuje a nevytahuje se. Nepouští barvu, takže dlouho zůstává barevný. Je příjemný na tělo a dobře saje. Modal perte podobně jako bavlnu, není ale potřeba třídit podle barev. Bez problémů snese praní na na 40 °C i na 60 °C. Po vyprání modalu je jen potřeba ho přežehlit.

POLYESTER

Polyester je umělý materiál, který vás obleče od hlavy k patě. Polyesterovou příměs najdete v bavlněných i vlněných svetrech, tričkách i vlněných kabátech. V polyesterové róbě budete vypadat skvěle i po několika hodinách plesání. A po tom všem hodíte polyester normálně do pračky a nic se mu nestane. Ne všechny polyesterové látky jsou tak zázračné a je třeba rozvážně vybírat látku, než si ji koupíte. Polyester se nemačká, a proto s ním zdatně můžete nahradit pravé hedvábí v hedvábných večerních šatech. Protože jsou vlákna velmi lehká, rychle schnou. Polyester se tedy hodí i na sportovní oblečení. Tenké polyesterové látky jsou skvělé na lehké letní halenky. Cena výrobků z polyesteru je téměř vždy znatelně nižší než kousků z čistě přírodních materiálů. Večerní šaty do pračky neházejte. Především ždímání by jim opravdu neprospělo. Jinak prát polyester můžete bez větších potíží. Barevné prádlo házejte do pračky s podobnými barvami a perte na 30 °C. Bílé prádlo z polyesteru klidně vyperte i na 40 °C. Aby vám polyester ošklivě nežmolkoval, perte látku obrácenou naruby. Žehlení většiny polyesterových látek není nutné.

ELASTAN

Po šatech z elastanu možná žádná neprahneme, přesto bychom si bez něj neuměli představit náš šatník. Elastan dodává pružnost našim tričkům a šatům z úpletu. Bavlněné tričko bez příměsi elastanu se po prvním nošení vytahá. Sportovní oblečení z polyesteru bez elastanu se nepřizpůsobí tvaru těla. Elastan je pružné umělé vlákno, které vylepšuje naše oblečení už od sklonku 50. let 20. století. Na trhu se můžeme s elastanem i pod obchodními označeními Spandex, Lycra, Dorlastan aj. Protože je elastan umělé vlákno, snese oblečení s elastanem nižší teploty praní i žehlení než například samotná bavlna nebo viskóza. Perte prádlo v rozmezí 30 °C a 40 °C. Většinu oblečení s elastanem nemusíte příliš žehlit. Šaty, trička i kalhoty drží tvar. U látek s vyšším obsahem umělých vláken (polyester, polyamid) vždy nejprve vyzkoušejte teplotu žehličky po rubu látky.

NYLON

Nylon je asi nejznámější umělé textilní vlákno ze skupiny polyamidů. Proslavil se již ve 40. letech minulého století, kdy se z něj začaly vyrábět punčochové výrobky tzv. nylonky. V současnosti na něj v čisté formě nejčastěji narazíte kromě punčoch ve sportovním a funkčním oblečení, kabátech, kabelkách a spodním prádle. Často se používá jako příměsový materiál. Je levnou náhradou za hedvábí. Většinu nylonového (polyamidového) oblečení můžete prát v pračce a sušit v sušičce na nízkou až střední teplotu. S klidným svědomím používejte i aviváž. Nezapomeňte, že nylon často tvoří pouze příměs v materiálu. Proto sledujte pečlivě štítky na takovém oblečení. Abyste minimalizovali elektrostatický náboj v průběhu sušení, použijte sprej do sušičky. Hodí se i na jiné typy materiálů a usnadňuje žehlení. Nylon se obvykle moc žehlit nemusí. Pokud ho budete chtít vyžehlit, nastavte si na žehličce nejnižší stupeň. Pokud perete a sušíte prádlo s příměsí polyamidu nebo punčochy, dejte je do speciálního sáčku, aby se nepotrhaly.

SILON

Silon, český vynález, najdete v silonkách, spodním prádle a funkčním oblečení. Jemné, bezbarvé vlákno bývá často zaměňováno za nylon. Se starším materiálem ho pojí nejen podobné vlastnosti, ale také příslušnost do polyamidových materiálů. Výroba polyamidových vláken je nákladnější než výroba polyesteru. Proto je silon ve většině případů používán pouze jako příměs. Silon se snadno udržuje. Podobně jako polyester dobře odolává skvrnám. Nepoškozuje se praním a téměř se nemačká. Sportovní oblečení, které obsahuje silon, je odolné proti oděru a profouknuti. Silonové vlákno dobře drží tvar a snadno se barví. Dokonce tak snadno, že barvu nasají i v pračce. Proto je při praní třeba dodržovat přísné rozdělení barev.

V současnosti existuje mnoho druhů vynikajících izolačních materiálů, ale na kvalitní peří žádný z nich nemá.

Peří dokáže skvěle akumulovat teplo a nepropouštět ho dál, má nízkou hmotnost a navíc jsou výrobky s péřovou výplní vyrobeny z obnovitelných zdrojů, snadno recyklovatelné, a k přírodě daleko šetrnější. 

Produkty s péřovou výplní nahradí i několik vrstev oblečení a zahřejí i v nejdrsnějších podmínkách. V péřovce se jen tak nepřehřejete a zbytečně nezpotíte, protože peří jako přírodní izolant

vyprodukuje vždy přesně tolik tepla, kolik potřebujete k tomu, abyste se dostatečně zahřáli. Bonusem je také nízká hmotnost, výborná skladnost, odolnost vůči pomačkání a dlouhá životnost.

Praní
Doporučujeme prát ve speciálním pracím prostředku. Tento prostředek je k péřovce šetrný, obnovuje její objem, odstraňuje případný zápach a maximalizuje prodyšnost. Vyberte prací program vhodný pro sportovní nebo outdoorové oblečení a držte se teploty do 40 °C. Zároveň vypněte ždímání i odstřeďování a po máchání jen vypusťte z pračky vodu.

Sušení
Po vyprání nechte volně uschnout na sušáku. Předtím ji jen lehce vyždímejte, pověste na ramínko a nechte odkapat přebytečnou vodu.

V průběhu sušení čas od času s bundou zatřeste, aby peří nevytvořilo chuchvalce. Pokud máte doma sušičku, vyberte program s nejnižší možnou teplotou a přihoďte pár změkčovacích míčků.

Skladování
Mimo sezónu skladujte péřovku rozbalenou, a to na suchém a dobře odvětrávaném místě.

Nepoužívejte kompresní obaly – hrozí trvalá ztráta objemu. Pokud na bundu nemáte dostatek místa, uložte ji do síťového pytle. Zajistíte tak optimální proudění vzduchu.

Tabulka velikostí

Tabulka

XS S M L XL 2XL 3XL 4XL 5XL
46 48 50 52 54 56 58 60 62
Související produkty
Sleva 50%
Panska_kosile_Luis_Trenker_Bernet_Karo_Melange_8939_1.jpg

Pánská košile Luis Trenker Bernet Karo Melange 8939

3 890 Kč1 950 Kč

Panska_kosile_Luis_Trenker_Bernet_Karo_Melange_8939_2.jpg
Sleva 50%
Panska_vesta_Luis_Trenker_Sebastian_Cord_5900_1.jpg

Pánská vesta Luis Trenker Sebastian Cord 5900

5 190 Kč2 600 Kč

Panska_vesta_Luis_Trenker_Sebastian_Cord_5900_2.jpg