Jak vybrat lyžařské brýle 

Jak vybrat lyžařské brýle

Oči jsou to nejcennější co máme, proto je důležité věnovat pozornost při výběru lyžařských brýlí, abychom měli oči chráněné proti mechanickému poškození, UV záření ale současně aby nám pomohly zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách.
Pojďme se zorientovat v tom, jak vybrat brýle, které budou nejlépe vyhovovat našim potřebám.

                     367816

Kompatibilita s helmou...

Důležitou částí při výběru lyžařských brýlí je kompatibilita s helmou, ať už pořizujete helmu novou, nebo si ponecháte stávající, při výběru lyžařských brýlí rozhodně nesmí chybět.

bryle1

bryle2

                 

Velikost rámečku brýlí...

Lyžařské brýle musí dokonale sedět na obličeji, rám musí být rovnoměrně rozložen po tváři a nikde nesmí tlačit, zejména ne na nose. Při stlačení nosu nám mohou brýle znemožňovat dýchání a tak znepříjemnit celé lyžování.

INDIGO-VISOR-CATBAN544789b973c4b

Rozlišujeme 3 velikosti rámečků brýlí:

  • Malé – vhodné pro děti, nebo pro ženy a muže s drobnějším obličejem
  • Střední – velikost brýlí která sedí většině lyžařů a lyžařek
  • Velké – vhodné pro větší obličej, nebo pro lyžaře kteří mají rádi velké zorníky

V jakých podmínkách budu lyžovat...

Lyžařské brýle vybíráme podle toho v jakých podmínkách nejčastěji lyžujeme a podle citlivosti očí.
Pomůckou při výběru nám může být zabarvení zorníku. Zorníky žluté, růžové a oranžové jsou obvykle rozjasňující a hodí se do mlhy a špatných světelných podmínek, šedé a hnědé zorníky zatmavující se skvěle hodí do slunečných dnů.

Světelná propustnost zorníku se udává písmeny S od 0-4 a procenty.

S0  - Má propustnost 80% - 100%  - Velmi zataženo, sněžení, soumrak, noční lyžování
S1  - Má propustnost 43% – 80%  - Silná mlha, středně zataženo, bouřkové mraky
S2  - Má propustnost 18% – 43%  - Zataženo, slabá mlha, univerzální zorníky
S3  - Má propustnost 8% – 18%  - Polojasno, jasno
S4  - Má propustnost 3% – 8%  - Slunečno

Lyžařské brýle vybírejte i podle jiných funkcí, lze koupit například polarizační brýle, které zabraňují nepříjemnému odrazu světla. Na trhu jsou k dostání také brýle měnící zabarvení, u kterých zorníky reagují na množství přicházejícího světla a samy se zatmavují či rozjasňují. Nevýhodou u těchto brýlí je to, že při rychlé změně prostředí nedokážou okamžitě zareagovat.

Zamlžování...

Na co by jsme si při výběru lyžařských brýlí rozhodně měli dát pozor je ochrana proti zamlžování. Vybírat můžeme ze dvou variant, z brýlí které obsahují speciální antifog úpravu, která je již z výroby nanesena přímo na zorníku, nebo z brýlí s tzv. dvojitým zorníkem. To ale není jediné co je u brýlí podstatné. Velký význam při zamlžování má také odvětrávání. To může být zabudováno v rámečku brýlí, v pěně přiléhající na obličej, nebo i v samotném zorníku a pokud jej brýle neobsahují, pravděpodobně nebudou fungovat tak, jak by jsme si přáli a budou se mlžit.

Lyžování s dioptrickými brýlemi...

Lyžařské brýle vhodné přes dioptrické brýle jsou většinou označeny symbolem OTG (Over The Glasses). Takové brýle poznáme také podle toho, že jsou větší, hlubší a většinou mají po stranách v pěně výřezy pro nožičky brýlí. Pokud nosíte dioptrické brýle, pravděpodobně zvolíte tento typ lyžařských brýlí, případně doporučujeme lyžařskou helmu se štítem.

Je jasné, že nejen helma musí skvěle sedět. Brýle by neměly být ani těžké, ani velké a hlavně v nich musíme vypadat skvěle, ne jako moucha. Věnujte tedy jejich výběru dostatečnou pozornost a pak už Vám nic nebrání v příjemném prožití lyžařského dne za jakéhokoliv počasí.


Zpět

Další novinky

Vánoční VOUCHER – skvělý vánoční TIP

Vanocni-VOUCHER-SKIMAX-2022-s-1.jpg

Naše vánoční VOUCHERY SKIMAX mají platnost 1 rok od data vystavení a jsou skvělou volbou POD STROMEČEK. Lze je uplatnit jak na e-shopu, tak i v naší prodejně SKIMAX STORE v Olomouci

Dárek, který netrefíte, po Vánocích vyměníte

Darek-ktery-netrefite-po-vanocich-vymenite-2022-s-1.jpg

Pokud se dostane na tenký led s dárky, které jste vybrali Vašim blízkým, nemusíte se ničeho bát. I Ježíšek se občas utne. Ale když nakupuje ve SKIMAX, řešení se hned najde!

Doručení vánočních balíčků 2023

Doruceni-vanocnich-balicku-2022-s-1.jpg

Vánoční dárky objednané do 20.12.2023 Vám stihneme zaslat ještě pod stromeček