Jak vybrat skialpový set 

JAK VYBRAT

SKIALPOVÝ SET

SKIMAX STORE | Olomouc | zima 2021/2022

Nákup skialpového vybavení není levnou záležitostí, a proto by při jeho výběru neměl nikdy sáhnout vedle žádný zákazník. Je proto dobré obrátit se při výběru nové výbavy na odborníky, ideálně na ty, kteří mají se skialpem dostatek zkušeností. Pokud kupujete celý set, prodejní specialista by měl dbát na to, aby spolu vše tzv. hrálo.

Skialpové

LYŽE

Výběr Vašich lyží samozřejmě musí odpovídat tomu, co od nich očekáváte. Máte-li v úmyslu pobíhat do kopce po sjezdovkách nebo se držet hlavně kolem nich, pravděpodobně nebudete potřebovat extrémně široké prašanové lyže. V takovém případě si totiž vystačíte s užšími, lehčími, ale dobře vyztuženými prkýnky a šířka pod botou by pro Vás byla ideální okolo 70-85 mm. Chcete-li se vydávat na velké kopce, plné prašanu a těžkých terénů, pak by Vám nemělo vadit vytáhnout nahoru trochu těžší výbavu. Mrkněte tak spíše na trochu širší lyže, které sice budou vážit o pár gramů více, ale v hlubokém sněhu budou stabilnější. Tady se bavíme o šířce ve středu lyže nad 90 mm, která Vám v měkčím terénu poskytne více vztlaku a Vy se tak nebudete v prašanu bořit.

 

Délka skialpových lyží se obecně doporučuje o cca 5-10 cm kratší, než je Vaše výška. Není to však dogma a vždy je třeba nechat si poradit nebo alespoň vše dobře zvážit. Rozhodující je využití lyží, jejich konstrukce atp. Také je důležité, jak zdatný lyžař jste a kolik vážíte kg. To vše hraje při výběru Vašich skialpových lyží roli. 

Nesmíme však vynechat ani hmotnost samotných lyží. Lehké lyže budou skvělé při výstupu a budete se cítit nedostižně, ale z kopce dolů, to už bude jiná písnička. Pokud si nezvolíte správnou konstrukci a vyztužení lyže, nedočkáte se dostatečné stability ve sjezdu. Vždy je to něco za něco.

 

Skialpové

VÁZÁNÍ

Ke zvoleným lyžím je nutno vybrat vhodné vázání, ať už konstrukcí, hmotností a vhodnou vypínací silou (DIN) k Vaší hmotnosti. Výběr vázání začíná u volby jedné ze dvou nejčastějších konstrukcí.

RÁMOVÉ VÁZÁNÍ
Rámové vázání, vhodné spíše pro freeride, kdy se cestou nahoru trápíte. Rámové vázání je totiž dost těžké.

PINOVÉ VÁZÁNÍ 
Nebo vázání bezrámové – pinové, to je samozřejmě lehčí, ale většinou poskytuje menší oporu a stabilitu při sjezdu. I mezi lehkými pinovými vázáními se dají vybrat taková, která jsou ve sjezdu prvotřídní.

 

Jen pro upřesnění, když se bavíme o hmotnostních rozdílech mezi rámovým a pinovým vázání, může to být rozdíl klidně 2 kilogramů, takže si to důkladně zvažte.
Bezpečnost vázání je další důležitý aspekt, vázání musí při pádu vypínat, je proto dobré zvolit správné možnosti vypínacích sil (DIN).

Není to ale jen o Vaší hmotnosti. Rozhodují dále podmínky, ve kterých jezdíte (hluboký terén, ledová sjezdovka apod.) a také rozhoduje jakou sílu a razanci přenášíte do lyžování. 

A milé dámy, nebojte se v tomto případě přiznat Vaši hmotnost, jde o Vaše zdraví.

 

Skialpové

LYŽÁKY

V neposlední řadě musí být Vaše vázání kompatibilní s Vašimi lyžáky. Do rámového vázání zapnete všechny druhy lyžáků, do pinového už to tak být nemusí. Je nutné, aby Vaše boty měly tzv. inserty – zapuštěné kovové důlky do boty, které spojí botu s vázáním. Těmi je už naštěstí v dnešní době osazena většina skialpových bot. Možností výběru skialpových lyžáků je nespočet, pojďme se zaměřit na výběr podle hmotnosti. I zde jsou rozdíly obrovské, od cca 1200 g/pár až třeba po 3,5 kg vážící pár skialpové obuvi. Nejlehčí karbonové boty jsou sice skvělé na výšlap, paráda, nahoře jste coby dup, ale ta jízda dolů už tak velký zážitek není. Nic jiného se čekat nedá, když závodní skialpové lyžáky vypadají jako trochu lepší pohorky, a ty Vám rozhodně žádnou velkou oporu při sjezdu neposkytnou.

 

Ideální hmotnost lyžáků pro dobrý poměr výšlapu a sjezdu je váha okolo 2,5 kg. Tyto dokážou poskytnout dostatečnou lehkost pro výšlap, ale stejně tak i dostatečnou oporu při sjezdech i v náročných podmínkách. Pokud budete řádit výhradně v prašanu, berte klidně těžké boty, odvděčí se Vám.
Velmi důležitý při výběru boty je i počet přezek, většinou výrobci nabízí 1–4 přezky, ne vždy se od počtu přezek odvíjí tuhost boty. I například dvoupřezková bota dokáže být dostatečně tuhá při sjezdu. Méně přezek na botě většinou znamená více komfortu při výstupu. Nejde už jen o přezky, ale i další technologie se používají pro stahování bot. Např. velmi oblíbený BOA systém, kdy stahujete kolečkem ocelové lanko a následně zaaretujete – to je pecka, jednoduché a dobře drží, ideálně v kombinaci s přezkou a stahovacím páskem na suchý zip.

Rozsah komínu je další velmi zásadní prvek. Nikdo nechce dělat na skialpech příliš krátký krok, zbytečně se tak nadřete a komfort je také v nedohlednu. 
Obecně by se rozsahy daly shrnout do 40-80°, od freeridových bot, které nabízí právě cca 40°rozsah, přes univerzální skitouringové boty s rozsahem okolo 60°, až po ultralehké, závodní skialpové lyžáky, které nám umožní ohýbat komín v rozmezí až 80°, což je nádhera, jen jsme opět u ztráty opory ve sjezdu. Dále tu máme FLEX INDEX, který nám stejně jako u sjezdových lyžáků naznačuje, jak velkou oporu můžeme od boty při sjezdu očekávat, obecně se skialpové boty vyrábí s flex indexem 80-130, vyšší číslo=vyšší tuhost boty, ale pozor, pouze u jednoho výrobce. Flex index totiž mezi značkami lyžáků není sjednocený.

 

Stoupací

PÁSY

Stoupací pásy, dříve také tulení pásy, ale to už neplatí, o tato zvířátka už se bát nemusíte. Nyní se používají hlavně syntetické materiály. Nylonové pásy se vyznačují dlouhou životností a kvalitními stoupacími vlastnostmi, ve skluzu to však není úplně to pravé. Mohérové pásy oproti nylonu nabídnou skvělý skluz, stabilní vlastnosti, ale životnost a stoupací vlastnosti jsou o něco slabší, hlavně pokud se pohybujete na tvrdém podkladu. No a potom jsou tu takzvané Mixy, to je kombinace toho nejlepšího z obou materiálů. K nalepení pásů se, používá speciální vrstva lepidla. Ta se časem opotřebovává, tedy je potřeba lepidlo čas od času obnovit. Je to ověřená metoda, pásy s lepidlem jsou prostě klasika.

 

U nano pásů existuje i snadná možnost obnovy, prosté vyprání pásů. Pozor, ani tyto pásy nejsou nesmrtelné.

Další možností je hybridní lepidlo, které se skládá ze dvou vrstev lepidla, tyto pásy se velmi snadno udržují prostým opláchnutím vodou.

Mohlo by Vás zajímat

Jak vybrat skialpové lyže
Jak vybrat
skialpové lyže
Chci si přečíst článek
Jak vybrat skialpové lyžáky
Jak vybrat
Skialpové lyžáky
Chci si přečíst článek
Jak vybrat skialpové vázání
Jak vybrat
skialpové vázání
Chci si přečíst článek
Skialpy nově ve SKIMAX STORE
Skialpy
nově ve SKIMAX
Chci si přečíst článek

 

Ohledně skialpů Vám vždycky nejlépe poradí Marek Čech

  • Marek Čech - Online poradce pro výběr skialpů

    Marek Čech

    Profi tester lyží
    Online poradce pro výběr skialpů

Pokud budete potřebovat při výběru poradit neváhejte se na mě obrátit, velmi rád Vám pomohu. Můžete mi zavolat na tel.: +420 730 516 053, nebo napsat e-mail na cech@ski-max.cz, či vyplnit dotazník pro výběr skialpů.

DOTAZNÍK

Doporučuji Vám také navštívit naši kamennou prodejnu SKIMAX STORE v Olomouci.    Marek

  • SKIMAX STORE – 700 m2 luxusních lyžařských specialit pod jednou střechou

    SKIMAX STORE

    700 mluxusních lyžařských specialit
    pod jednou střechou
    Tel.: +420 603 865 000
    Po – Ne
    9.00 – 19.00


Zpět

Další novinky

Prodlužte si smlouvu

Prodluzte-si-smlouvu-0.jpg

Vážení zákazníci půjčovny Skimax. Jste spokojeni se zapůjčenou výbavou? Pak neváhejte! Dovolujeme si Vás oslovit se zajímavou nabídkou. Prodlužte si smlouvu JEDNODUŠE a RYCHLE z pohodlí vašeho domova

Jak vrátit půjčenou výbavu

Jak-vratit-pujcenou-vybavu.jpg

Konec lyžařské sezóny se pomalu blíží, a přesně proto jsme se rozhodli Vás včas informovat o průběhu vrácení Vámi zapůjčené výbavy

AK.POPART – Designová lahůdka

AK.POPART-0_.jpg

Lyže z limitované řady AK.POPART jsou designovou lahůdkou švýcarské prémiové značky AK Ski. Nejen designovou, ale i funkční